Poradnik pacjenta

Wydawanie dokumentacji medycznej

Wnioski o wydanie dokumentacji medycznej przyjmowane są w rejestracji. Kopia dokumentacji medycznej zostanie przygotowana w ciągu 7 dni roboczych. Kopia dokumentacji medycznej wydana zostanie pacjentowi, przedstawicielowi ustawowemu Pacjenta lub osobie upoważnionej na podstawie dokumentu tożsamości.

Osobą upoważnioną jest osoba legitymująca się upoważnieniem notarialnym lub osoba wskazana przez Pacjenta w oświadczeniu wypełnionym osobiście prze Pacjenta w Rejestracji w naszej przychodni.

Za wydanie dokumentacji medycznej pobierana jest opłata zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta.

Badania laboratoryjne

Nasza przychodnia współpracuje z laboratorium LUXMED, które wykonuje dla Państwa badania laboratoryjne, mikrobiologiczne, RTG, USG oraz laboratorium GENOMIKA, w którym wykonywane są badania laboratoryjne.

Posiadamy zintegrowany system komputerowy, który pozwala na bezpośredni dostęp do wyników badań w historii choroby pacjenta podczas wizyty lekarskiej. U nas możesz wykonać badania zlecone przez naszego lekarza, zarówno w ramach POZ jak i odpłatne.

Pamiętaj!

Niektóre badania wymagają szczególnego przygotowania, np. wykonywane są na czczo lub w określonej fazie cyklu (badania hormonalne).

Jeśli chcesz zrobić badanie moczu noworodkowi, niemowlęciu lub małemu dziecku

Po umyciu okolic moczowo-płciowych przyklej specjalny woreczek do pobierania próbek niemowlętom i małym dzieciom (do nabycia w aptece) za pomocą załączonej taśmy samoprzylepnej, co 10-15 minut sprawdzaj czy mocz pojawił się oraz czy zgromadzona ilość jest wystarczająca do wykonania badania (minimum 5-10 ml). Nie przetrzymuj przyklejonego woreczka dłużej niż 1 godzinę (namnażanie bakterii, rozpad komórek). Jak najszybciej dostarcz próbkę do Laboratorium. Zabronione jest pobieranie moczu z nocnika! (ryzyko zanieczyszczenia próbki detergentami, kałem)

Jeśli masz zlecony posiew moczu (badanie bakteriologiczne)

Próbkę pobierz do sterylnego, jednorazowego pojemnika (dostępny w Punkcie Pobrań - Przychodni, lub do zakupienia w aptece),

Wymaz z gardła

Bezpośrednio przed pobraniem wymazu (minimum 1 godzina) nie należy: spożywać posiłków,pić słodkich napojów/soków, żuć gumy, myć zębów ani stosować płynów do płukania jamy ustnej jak również tabletek do ssania i palić tytoniu. Przed badaniem należy przepłukać jamę ustną przegotowaną wodą . Materiał należy pobrać przed podaniem pierwszej dawki antybiotyku. Pobranie materiału odbywa się w punkcie pobrań/gabinecie zabiegowym.

W ramach posiewu wykonywany jest również antybiogram. Jeśli bakterie stanowią naturalną florę bakteryjną, niestanowiącą podstawy do wykonania antybiogramu, wówczas nie jest on wykonywany. Antybiogram jest wykonywany, kiedy uzyskujemy wzrost bakterii patogennych (odpowiedzialnych za zakażenie)- tam, gdzie toczy się proces zapalny. W przypadku konieczności dalszej diagnostyki mikrobiologicznej czas wydania wyniku może się wydłużyć.